
Jak uniknąć zawału serca

1. Długie i częste przebywanie w miejscach o zwiększonym nagromadzeniu zanieczyszczeń powietrza wynikających ze spalin samochodowych. Oprócz wielu innych bardzo szkodliwych substancji, szczególnie niebezpieczny dla naszego serca jest zawarty w nich ozon. Wdychanie go, zwłaszcza podczas słonecznej i upalnej pogody, podnosi ryzyko wystąpienia zawału serca. Gaz ten powoduje uszkodzenie błon biologicznych, a po dostaniu się do komórek może hamować działanie enzymów komórkowych, wstrzymując oddychanie wewnątrzkomórkowe. W większych stężeniach może prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego, przyspieszenia tętna i obrzęku płuc.
2. Nagłe odstawienie aspiryny. Osoby, które regularnie przyjmowały aspirynę, nawet w niewielkich dawkach, powinny szczególnie uważać podczas zaprzestania brania tego leku. Stwierdzono, że nagłe przerwanie przyjmowania aspiryny może nawet potroić szanse na kłopoty z sercem w ciągu kolejnych 10 dni, wywołane ryzykiem wystąpienia skrzepów krwi.
3. Problemy z nerkami. Te narządy są niezbędne do skutecznego utylizowania odpadów w organizmie, a okazuje się, że u jednego na dziewięciu dorosłych nie pracują one odpowiednio wydajnie. Z biegiem czasu ta sytuacja potraja ryzyko wystąpienia choroby serca, ponieważ zanieczyszczenia dostają się do krwi powodując ogniska zapalne w ściankach tętnic. Tętnice tracą swoją elastyczność i odpowiednią przepustowość, a to zbliża do ataku serca.
4. Predyspozycje genetyczne. Jeśli rodzice mieli wczesne problemy z sercem, to zwiększa się również prawdopodobieństwo wystąpienia tej podatności u dzieci. Jeszcze większym prawdopodobieństwem wystąpienia tego typu choroby, obarczone jest posiadanie rodzeństwa o kłopotach z układem krążenia.
5. Występowanie takich chorób jak łuszczyca, toczeń i reumatoidalne zapalenie stawów. Każda z tych chorób związana jest ze stanem zapalnym występującym w organizmie, a to zwiększa ryzyko wystąpienia takich stanów w naczyniach krwionośnych. Udowodniono, że łuszczyca zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca o 80%, toczeń dwukrotnie a reumatoidalne zapalenie stawów o 60%.
6. Złe relacje z otoczeniem. Przypuszcza się, że stresujące relacje z bliskim otoczeniem związanym zarówno z rodziną, z pracą jak i przyjaciółmi może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca, które dotyczy również zawału serca, o około 25%.
7. Brak wakacji i odpoczynku. Wiele osób nie wykorzystuje swoich urlopów lub poświęca je na dodatkową pracę, co niestety może być niebezpieczne dla zdrowia. Udowodniono, że osoby, które w pełni wykorzystują swój urlop na relaks i wypoczynek w miejscach pozwalających im na oderwanie się od pracy zawodowej zmniejszają ryzyko występowania chorób związanych ze stresem w tym również chorób serca. Poznaj zalety Nordic Walking'u
Co zrobić, aby ryzyko wystąpienia ataku serca jak najbardziej oddalić od siebie?
1. Jeśli jesteś zagrożony genetycznie, to rób regularnie podstawowe badania krwi w zakresie powyżej opisanych parametrów. Konsultuj swój stan zdrowia z kardiologiem, który w razie potrzeby może zlecić dodatkowe badania.
2. Dbaj o prawidłową wagę ciała. Walcz z otyłością.
3. Uprawiaj regularną, codzienną aktywność fizyczną, najlepiej na świeżym powietrzu, bez względu na porę roku i pogodę.
4. Unikaj miejsc w których narażony jesteś na wdychanie spalin samochodowych.
5. Stosuj odpowiednią dietę.
6. Nie pal, ogranicz używki i zminimalizuj spożycie alkoholu.
7. Zawsze konsultuj ze swoim lekarzem przyjmowanie nie tylko aspiryny, ale każdego leku.
6. Dobieraj odpowiednich przyjaciół i znajomych. Unikaj „toksycznych” osób.
7. Wykorzystuj przynajmniej raz w roku, urlop na pełen wypoczynek i relaks w miejscach, które lubisz i najlepiej wśród ludzi, których kochasz.
Trenuj Zdrowie Jacek Baura
www.trenujzdrowie.pl
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj