Od 1 marca na każdej paczce papierosów muszą się znaleźć obrazkowe ostrzeżenia o szkodliwości. Zdjęcia, które Komisja Europejska każe umieszczać na opakowaniach są bardzo drastyczne.

Zdjęcia z drastycznie zobrazowanymi szkodliwymi skutkami palenia papierosów mogły się pojawić na sprzedawanych w Polsce paczkach papierosów już parę lat temu. Jednak w 2012 roku minister zdrowia nie zdecydował się na wprowadzenie zajmujących 75 proc. powierzchni paczki zdjęć, tłumacząc, że należy poczekać na nowy katalog.

Eksperci Komisji Europejskiej tłumaczą drastyczność zdjęć koniecznością pobudzania do myślenia, wzbudzania emocji i obrzydzenia u nałogowych palaczy. Ma to sprzyjać zmniejszeniu liczby palących papierosy w obrębie całej Unii Europejskiej. Zdjęcia faktycznie są drastyczne- można na nich zobaczyć guzy nowotworowe na języku, zniszczone dziąsła, zęby czy płuca. Wiele z obrazkowych ostrzeżeń przemawia także do wyobraźni, choćby te ostrzegające przed impotencją.
Od 1 marca przednia oraz tylna część opakowania papierosów lub wyrobów tytoniowych, ma być zajęta w 65 procentach przez graficzne oraz tekstowe ostrzeżenia, przed szkodliwym działaniem tytoniu. Próby zniechęcenia do palenia papierosów, są podzielone na trzy zestawy, mające na celu uskutecznienie kampanii zdrowotnej. Decyzja wykonawcza Komisji Europejskiej posiada wszystkie rozporządzenia dotyczące tego, jak dokładnie mają prezentować się grafiki oraz hasła walczące z nałogami tytoniowymi. Polska ma wybrać zdjęcia które będą się znajdować na naszych opakowaniach. O zmianach czekających palaczy pisaliśmy niedawno TUTAJ