Naturalne właściwości pieprzu metystynowego przyczyniają się do uspokojenia, wyciszenia oraz zlikwidowania stanów lękowych. W swojej ojczyźnie, na Hawajach, określany jest mianem kava kava. Co takiego możemy zyskać dzięki tej roślinie, a także czy korzystanie z niej jest w Polsce legalne?

Cenne właściwości rośliny, której liście w swoim kształcie przypominają serca, zostały odkryte przez XVIII-wiecznych żeglarzy. Załoga Jamesa Cooka przy jej pomocy mogli sobie ulżyć w objawach choroby morskiej.
Pieprz metystynowy w smaku podobny jest do znanego nam pieprzu czarnego. Wyróżnia się bardzo grubymi i ciężkimi kłączami, przy pomocy których się rozmnaża.
Wyspiarze na Pacyfiku kava kava spożywają podczas swoich obrządków religijnych. Jego przygotowanie poprzez dokładne rozbicie, a następnie połączenie z mlekiem kokosowym, już samo w sobie jest świętym rytuałem. Mikstura łagodzi objawy napięcia oraz agresji.


Kawalaktony – cenne składniki rośliny
Napady i lęki paniki, mogą być skutecznie leczone przy pomocy pieprzu metystynowego, dzięki zawartości cennych związków zwanych kawalaktonami. Do nich zalicza się między innymi metyscytyna. Uczucie uspokojenia jakie przynosi spożycie rośliny pomaga osobom uzależnionym od nikotyny lub alkoholu.
Do kolejnych objawów z jakimi kava kava sobie świetnie radzi, zalicza się bezsenność, jak i również początkowe stadium zachorowania na depresję lub nerwicę.

W obawie przed szkodliwym działaniem rośliny na organizm ludzki, cały czas przeprowadzane są serie rozmaitych badań. Jak na razie nie wykazały one niczego, co mogłoby niepokoić osoby stosujące regularnie pieprz metystynowy. Istnieje prawdopodobieństwo, że roślina ma silne właściwości oddziałujące na część mózgu odpowiedzialną za kontrolowanie naszymi emocjami, jest to tak zwany układ limbiczny.
Na terenie Unii Europejskiej, w wielu krajach pieprz metystynowy jest chętnie przepisywany przez samych lekarzy. Zioła są uznane za świetny, naturalny środek pomagający zwalczyć codzienny stres oraz napięcie. Ponadto poradę zażywania tej właśnie rośliny uzyskają osoby cierpiące na bezsenność lub napady lękowe.
Właściwości przeciwbólowe, przeciwdrgawkowe oraz rozluźniające są w wielu przypadkach na wagę złota. Kava kava przepisywana jest między innymi u naszych zachodnich sąsiadów – w Niemczech. Do jednych z najsłynniejszych osób, które piły napar kava kava należał Jan Paweł II.

Dotychczasowe badania nie wykazały, by roślina mogłaby uzależniać. Osoby zażywające ją regularnie przez dłuższy okres czasu nadal odczuwają ulgę w powyżej opisanych przypadłościach. Jak każdy inny specyfik, pieprz metystynowy wymaga odpowiedniego dawkowania. Zaleca się picie maksymalnie 3 filiżanek naparu w ciągu każdego dnia. W czasie leczenia należy zrezygnować z picia alkoholu.

Skutki uboczne w wyniku zażywania pieprzu metystynowego pojawiają się niezwykle rzadko. Pacjenci skarżą się wtedy na chwilowe problemy z widzeniem, wysypki skórne bądź dolegliwości żołądkowe.

W Polsce za kava kava, jest kara więzienia

W Polsce próbowanie pieprzu metystynowego jest ściśle zabronionego. Znalazł się on na liście ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Za posiadanie żywych roślin, nasion, suszu, ekstraktu bądź wyciągów z pieprzu metystynowego grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.
Ostatnio trwają burzliwe dyskusje na temat zalegalizowania leczniczej marihuany. Dlatego jest bardzo możliwe, że również kava kava stanie się rośliną całkowicie legalną na terenie Polski.