Aktualnie w USA odbywają się testy, które mają na celu sprawdzenie głosowych systemów transakcji płatniczych w sklepach. Jest to innowacyjny system Hands Free, który pozwala na zapłacenie za wybrane produkty, bez używania gotówki, a nawet wyciągania swojej karty płatniczej. Jednak, aby nie wyjść ze sklepu z niezapłaconym rachunkiem, należy wyrecytować: „Zapłacę z Google”.

Właśnie po tym wypowiedzianym zdaniu, legalnie będzie można opuścić sklep ze swoimi zakupami. Usługa została zaproponowana przez spółkę z Mountain View. Projekt został przedstawiony już w ubiegłym roku, a dziś doczekał się pierwszego wdrożenia w wybranych punktach w Stanach Zjednoczonych. Jeśli wszystkie testy będą przebiegały z pozytywnym wynikiem, możemy spodziewać się rozpowszechnienia systemu. Hands Free przechodzi testy w South Bay w Los Angeles. Nie każdy punkt zajmujący się sprzedażą będzie mógł doczekać się klientów z nowatorskim systemem płatności. Ale wśród nich znalazły się niektóre punkty McDonald’s oraz Papa John’s.

W celu skorzystania z aplikacji, wystarczy mieć smartfon z systemem operacyjnym iOS lub Android. Następnie po zarejestrowaniu się jako nowy użytkownik, należy dodać swoje zdjęcie, a także dokonać korelacji względem swojej karty płatniczej. Zakupy z aplikacją są niezwykle wygodne, ponieważ w celu dokonania płatności, nie trzeba będzie wyciągać urządzenia mobilnego z kieszeni lub torebki. Gdy klient znajdzie się przy kasie, będzie mógł powiedzieć  „zapłacę z Google”. W tym czasie aplikacja poprzez moduł Wi-Fi oraz Bluetooth, będzie mogła połączyć się z kasą. Kasjer zobaczy na ekranie komputera zdjęcie klienta. Aby mieć całkowitą pewność, iż weryfikacja danych odbywa się w stu procentach bezpiecznie, klient będzie musiał podać jeszcze swoje inicjały. Wtedy jego tożsamość zostanie potwierdzona.

Osoby mające wątpliwości, czy innowacyjny sposób płacenia za zakupy na pewno jest bezpieczny, są uspokajane przez autorów. Przede wszystkim, każdy klient, który będzie płacił przy pomocy aplikacji Hands Free, po każdej transakcji będzie otrzymywał wiadomość SMS. Dlatego gdyby miałoby dojść do przechwycenia danych, to właściwy użytkownik szybko mógłby się zorientować o zaistniałym nadużyciu. System jest bezpieczniejszy od tradycyjnego kodu PIN, ponieważ pracownicy sklepu nie mają możliwości dotarcia do zabezpieczeń.

To nie jedyny sposób, który ma pomóc podczas weryfikacji tożsamości klienta. Mianowicie Google zajmuje się testowaniem jeszcze jednego rozwiązania, polegającego na zweryfikowaniu fotografii znajdującej się w systemie, do twarzy klienta. Zdjęcia będą wykonywane przez kamery zamontowane w kasie. Po sfinalizowaniu transakcji, wszystkie dane, wraz z wykonanymi zdjęciami mają być natychmiast usuwane. Dzięki czemu, użytkownicy aplikacji nie będą musieli obawiać się przechowywania swoich zdjęć w różnych miejscach.

Google oferuje jeszcze jeden system płatniczy Android Pay. Dzięki możliwości przechowywania danych o karcie płatniczej, będzie istniała opcja dokonania płatności przy pomocy smartfona. Zamiast karty zbliżeniowej, wystarczy do terminala przyłożyć telefon, który będzie posiadał aplikację Android Pay, czyli mobilny portfel. Jest to niezwykle popularny system płatności, który w tej chwili już skupia ponad 9 milionów osób. Niedługo Android Pay zostanie przewieziony na Wyspy Brytyjskie. To będą początki tego systemu w Europie. Nie wiadomo, jak długo przyjdzie nam zaczekać na Hands Free i czy testy na pewno przebiegną pomyślnie.