O tym, że strzelanie w Polsce staje się coraz popularniejsze, można się przekonać, patrząc na krajową mapę strzelnic. Sport strzelecki zyskuje swoich pasjonatów, dzięki nowopowstałym, ogólnodostępnym strzelnicom. Kałasznikowy, rewolwery czy pistolety - wszystkim, którym marzy się przygoda z bronią, już dziś mogą spróbować swoich sił w strzelaniu. W miejscowości Cibórz na pograniczu Lidzbarka Welskiego, około 30 km od Brodnicy powstała nowa, jedyna taka strzelnica sportowa w regionie w promieniu 60 km od Brodnicy.

O początkach strzelnicy, pasji i zamiłowaniu do strzelania rozmawiamy z właścicielem Jakubem i Arkadiuszem - instruktorem Strzelnicy Sportowej Cibórz.

Skąd pomysł na stworzenia takiego miejsca?

- Moje zainteresowanie sportem strzeleckim wzięło się po części z niedosytu strzelania w mojej pracy, a po części też na skutek kontaktu ze środowiskiem strzeleckim. W tym miejscu mogę realizować swoją pasję, przy wykorzystaniu doświadczenia zawodowego. – mówi Jakub, właściciel strzelnicy.


Trudno jest zbudować strzelnicę od podstaw? Czy jest to kosztowna inwestycja?

- Próby stworzenia strzelnicy trwały prawie 5 lat. Był to okres poszukiwania odpowiedniego miejsca, negocjowania z urzędnikami, średnio pół roku w każdej gminie, w której się pojawiłem. – odpowiada Jakub. Temat strzelnicy w Polsce jest mocno kontrowersyjny wśród urzędników, co jest wynikiem braku strzelnic sportowych w Polsce. Strzelnica w Lidzbarku powstała dzięki przychylności Bractwa Kurkowego które ma bardzo długie tradycje strzeleckie. Dzięki temu, iż Bractwo posiada od wielu lat strzelnicę, Urząd Miasta w Lidzbarku miał przetarty szlak w tym temacie. Po uzyskaniu stosownych pozwoleń we wrześniu 2017 roku rozpocząłem adaptacje terenu do wymogów ustawowych dotyczących strzelnic sportowych. Jako, że działam na własny rachunek prace o podłożu estetycznym będą trwały i trwały, więc jest to bardzo długi proces. Co do kosztów, gentelmani nie rozmawiają o pieniądzach. Mogę jedynie ujawnić, iż na same koszty moich podróży po okolicznych Urzędach Gmin poniosłem koszt średniej klasy auta z salonu. – kontynuuje.


Wolny czas na strzelaniu będą mogli spędzać tu zarówno dorośli, jak i dzieci pod opieką rodziców lub opiekunów. Czego mogą się spodziewać Wasi klienci?

- Nie trzeba posiadać pozwolenia na broń. Aby poznać nowy sport i móc spróbować strzelectwa wystarczy dowód osobisty i szczere chęci. – informuje właściciel. - Strzelnica posiada 2 osie strzeleckie: 50 metrów oraz 100 metrów. Istnieje możliwość dowolnego skonfigurowania osi strzeleckich w zależności od typu konkurencji strzeleckiej.Umożliwiamy prowadzenie strzelań rekreacyjnych, sportowych, indywidualnych oraz grupowych. Dla osób wiążących swoja przyszłość z mundurem np. dla klas o profilu mundurowym, oferujemy szkolenia z zakresu obsługi broni, postaw strzeleckich, taktyki etc. Istnieje również możliwość wynajęcia namiotów na ponad 60 osób dla osób, które chciałyby nocować lub odbyć szkolenie survivalowe.dodaje Jakub.

Dużym zainteresowaniem cieszy się ten sport?

- Cechą wyróżniającą naszą strzelnicę jest to, iż jest to jedyna strzelnica w promieniu 60 km od Brodnicy. Duże zainteresowanie wykazują mieszkańcy Brodnicy, Lidzbarka, Działdowa. Bywają i zagraniczni goście. Pojawił się swego czasu przesympatyczny Chińczyk, ostatnio był też Fin. Odbyło się również kilka spotkań integracyjnych np. grupy z Brodnickiego Vorverku. Dysponujemy odpowiednią powierzchnia dla takich spotkań oraz militarnym podejściem technicznym czyli słońce-piach, deszcz-błoto, oczywiście z przymrużeniem oka. Dla chętnych którzy chcą posmakować troszkę technik wojskowych aranżujemy odpowiednie scenariusze strzeleckie, co zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem. – odpowiada Jakub.


Osoby, które zechcą zasmakować w tej dyscyplinie sportu, do wybory będą miały broń o różnych kalibrach. Możemy wiedzieć jaką?

- Jeżeli chodzi o broń to dysponujemy egzemplarzami najbardziej popularnymi tj. pistolet Glock 17, karabinek AK 47, karabinek AR15, strzelbę gładkolufową, oraz kbks 22LR.- wymienia właściciel strzelnicy. W przypadku osób, rozpoczynających przygodę z bronią palną, jako "pomoc dydaktyczną", stosujemy repliki ASG. W efekcie adepci szybko nabierają pozytywnych nawyków bez zbędnego stresu i ryzyka. – dodaje.


Strzelanie rekreacyjne może dziś uprawiać każdy bez względu na to, czy kiedykolwiek trzymał pistolet w dłoni i czy umie go używać czy nie. Przed oddaniem pierwszego strzału instruktorzy strzelnicy przeprowadzają szkolenie, ucząc, jak bezpiecznie posługiwać się bronią i osiągać dobre wyniki. Co ważne, pieczę nad bezpieczeństwem na strzelnicy trzyma wykwalifikowana kadra, żołnierze zawodowi oraz były żołnierz jednostek specjalnych.

- Nasza kadra przeprowadza szkolenie z zasad bezpiecznego posługiwania się bronią, zapoznaje z regulaminem strzelnicy, oraz udziela niezbędnych wskazówek tak, aby każdy mógł osiągać świetne wyniki i czerpać radość ze strzelania – informuje pan Jakub. - Świetne osiągnięcia szkolących się to w dużej mierze zasługa instruktorów. Owocuje tu nie tylko pasja do strzelenia ale i ogromne doświadczenie zawodowe, nabyte podczas wielu lat służby w jednostce specjalnej instruktora Arkadiusza. – dodaje właściciel strzelnicy.

Strzelectwo sportowe uprawiane z wykorzystaniem różnych rodzajów broni może okazać się bardzo atrakcyjnym sportem. Czy trudno jest nauczyć się tej sztuki sportu, szczególnie osobom, które jeszcze nigdy nie trzymały pistoletu w dłoni?

- Strzelectwo nie jest trudnym sportem, ale za to bardzo niebezpiecznym i trzeba sobie z tego zdawać sprawę. W trakcie nauki podstawą jest to żeby się rozumieć, nie tylko słuchać ale i słyszeć. Nie popełnia błędów tylko ten, który nic nie robi. – mówi Arkadiusz, instruktor Strzelnicy Sportowej Cibórz. - Bardzo lubię szkolić ludzi, a największą satysfakcję sprawia mi szkolenie osób, które nigdy wcześniej nie miały żadnej przygody z bronią. Łatwiej jest nauczyć kogoś od podstaw aniżeli zmieniać złe nawyki. - dodaje instruktor.

Jak to jest ze strzelectwem? Czy uprawianie strzelectwa to jak uprawianie każdego innego sportu? Liczą się sprawność i element rywalizacji, nawet jeśli rywalizuje się tylko ze sobą?

- Podczas nauki i uprawiania strzelectwa najważniejsze jest zachowanie bezpieczeństwa na strzelnicy i przede wszystkim podczas posługiwania się bronią. To oczywiste, że dla każdego ważne są osiągnięcia, jednak tu wyniki to ilość wystrzelanej amunicji. – mówi Arkadiusz.

Sport strzelecki zyskuje swoich pasjonatów, dzięki ogólnodostępnym strzelnicom takim jak wasza. Czy nabywaniu umiejętności strzeleckich przyświeca jakiś wyższy cel?

- Nikt nie wie co przyniesie jutro i w jakiej sytuacji przyjdzie nam się znaleźć, a strzelectwo to jedna z umiejętności, która może pozwolić nam kiedyś przetrwać. – komentuje instruktor.

Czym dla Pana jest i co daje Panu strzelanie?

- Strzelanie jest dla mnie chwilą, czasem tylko dla mnie, który podczas treningu mogę spędzić sam ze sobą, jak również czasem mile spędzonym z ludźmi, z którymi podczas nauki strzelania mam okazję podzielić się swoja pasją, wiedzą i doświadczeniem. – odpowiada instruktor. - Strzelnica Cibórz to miejsce, w którym rządzi prawdziwa pasja i zamiłowanie do broni. To miejsce, w którym każdy może poznać najciekawsze niuanse, tajniki strzelectwa i oddać się przyjemności strzelania pod okiem doświadczonych instruktorów. Serdecznie zapraszamy – kończy instruktor Arkadiusz.

Krótki filmik z ćwiczeń na strzelnicy: