Tworząc boisko do jednego z najbardziej lubianych sportów, wiele osób zastanawia się nad kwestią siatki do siatkówki – na jakiej wysokości powinna się znaleźć? Jak to wygląda w odniesieniu do gry mężczyzn, a jak do gry kobiet? Zobacz odpowiedzi na te pytania oraz gdzie i jak wybrać siatkę do siatkówki.

Wymiary siatki do siatkówki

Boisko do siatkówki powinno mieć ściśle określone wymiary oraz spełniać formalne wymogi w zakresie mocowania czy np. wysokości zawieszenia siatki do siatkówki. Normy, które uznawane są zarówno w międzynarodowym, jak i krajowym aspekcie, dotyczą także wymiarów siatki sportowej. Standardowo siatka do siatkówki ma długość 9,5-10 metrów oraz szerokość 1 metra. Oczywiście w przydomowych warunkach, tworząc np. plac zabaw dla dzieci, można zorganizować namiastkę takiego boiska i dopasować długość siatki do posiadanej przestrzeni. Jeśli jednak zależy nam na profesjonalnym efekcie, to warto wziąć pod uwagę, że podane dane są to wymiary odpowiadające przepisom i takie właśnie stosuje się przy tworzeniu boiska do siatkówki.

Siatka do siatkówki znajduje się pośrodku boiska

Siatkę do siatkówki zawiesza się pośrodku boiska. W przypadku klasycznej wersji tego sportu długość boiska wynosi 18 metrów, więc siatkę zawiesza się na linii 9 metrów. Natomiast przy siatkówce plażowej długość to 16 metrów – a zatem połowa boiska wypada na linii 8 metrów. Siatkę do siatkówki umieszcza się nad linią, która dzieli boisko na dwie połowy. A jak wysoko należy ją zawiesić?

Siatka do siatkówki – na jakiej wysokości zawiesić?

To z kolei zależy od graczy, czyli czy boisko będzie przeznaczone dla mężczyzn, czy dla kobiet. W przypadku rozgrywek męskich wysokość siatki do siatkówki wynosi 2,43 metra – jest to pułap, do którego sięga i którego nie może przekroczyć górna krawędź siatki. Natomiast w przypadku rozgrywek żeńskich trzeba zadbać o to, by siatka sportowa znajdowała się na wysokości 2,24 metra. Drugim kryterium, które rozróżnia tę kwestię, jest także wiek zawodników. Jeżeli boisko do siatkówki szykowane jest dla młodzików, wówczas według polskich przepisów wysokość dla górnej krawędzi siatki to 2,35 metra, a dla młodziczek – 2,15 metra. Chcąc przygotować przestrzeń do gry zgodną z przepisami, trzeba trzymać się tych wyznaczników. Warto dodać, że siatkę do siatkówki można zrobić samodzielnie, kupując odpowiedni materiał w dobrym sklepie z siatkami sportowymi. Duży wybór wysokiej jakości asortymentu znajduje się w renomowanym już od wielu lat sklepie online http://www.siatki-kramer.pl/.