Działdowscy policjanci prowadzili akcję „Alkohol i narkotyki”. Są to działania prowadzone przez policjantów na drogach, a ich głównym celem jest eliminowanie z drogi kierujących, którzy wsiadają za kierownicę pojazdu po alkoholu lub podobnie działającego środka.

W miejscowości Rybno na jednej z głównych ulic patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej kierującego samochodem osobowym VW Polo. Pojazdem kierowała 45-letnia mieszkanka gminy Rybno. Policjanci sprawdzili dokumenty pojazdu i kierującej oraz jej stan trzeźwości. Kobieta prowadziła pojazd mając blisko 0,7 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali kobiecie prawo jazdy i uniemożliwili dalszą jazdę.

Następnie w miejscowości Płośnica policjanci drogówki zatrzymali kolejną nietrzeźwą kierującą samochodem osobowym marki Honda. Kobieta została zatrzymana do kontroli drogowej i poddana badaniu stanu trzeźwości. Wynik wskazał ponad promil alkoholu w organizmie mieszkanki Lidzbarka. 38-latka okazała policjantom dokument twierdząc, że to amerykańskie prawo jazdy, w związku z czym został on jej zatrzymany. Sprawdzenie w systemach policyjnych wykazało, że 38-latka nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami na terenie Polski.

Obie mieszkanki powiatu działdowskiego odpowiedzą za przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, za co grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, minimum 5 tys.zł kary finansowej oraz zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Kierująca hondą z uwagi na brak uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi dodatkowo odpowie za wykroczenie.