
| Źródło: INDEPRO Nieruchomości
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie?

Myśląc poważnie o zakupie mieszkania swoje działania trzeba rozpocząć od sprawdzenia jego stanu prawnego. Należałoby więc zacząć od księgi wieczystej (jeśli jest to pełna własność) lub dokumentów dostępnych w spółdzielni mieszkaniowej (jeśli jest to spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu). Księgi wieczyste są jawne, więc do zapoznania się z ich treścią wystarczy znajomość numeru, a większość KW występuje już w formie elektronicznej, zatem sprawdzenia stanu prawnego można dokonać przez Internet na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości.
W księdze wieczystej znajdują się wszystkie informacje dotyczące mieszkania, a więc dowiemy się z niej m.in. jakie jest położenie i metraż mieszkania oraz kto jest jego właścicielem. Sprawdzenie właściciela jest bardzo ważne, gdyż zdarza się, że mieszkanie chce sprzedać wnuczek, podczas, gdy prawowitym właścicielem jest babcia, która niekoniecznie zgadza się na sprzedaż. To jej wola sprzedaży musi zostać potwierdzona własnoręcznym podpisem na akcie notarialnym przenoszącym własność. Warto od razu rozmawiać z właścicielem lub choćby w jego obecności, aby mieć pewność, że wie o sprzedaży i zgadza się z ustalanymi w trakcie negocjacji warunkami.
W księdze wieczystej znajduje się również dział IV, dotyczący hipotek. Istniejące w tym dziale wpisy budzą najwięcej emocji wśród kupujących, gdyż każdy wystrzega się mieszkań zadłużonych.
Koniecznie trzeba również sprawdzić czy w mieszkaniu nie są zameldowane osoby trzecie, postronne oraz czy nie jest w nim zarejestrowana firma. W celu potwierdzenia braku zameldowanych osób najlepiej byłoby się udać ze sprzedającym do stosownego urzędu i poprosić o wydanie takiego zaświadczenia. Wskazane jest aby to zrobić bezpośrednio przed podpisaniem aktu notarialnego przenoszącego własność.
Oprócz stanu prawnego kupowanego mieszkania warto ocenić również jego stan techniczny. Należy przyjrzeć się czy nie ma pęknięć na ścianach i stropach, czy w kątach nie ma pleśni co mogłoby sugerować problemy z wentylacją, czy nie ma śladów po zalaniach. Warto dowiadywać się również o stan instalacji i materiały, z których zostały one wykonane.
W przypadku zakupu mieszkań w blokach starszych, trzeba sprawdzać również rodzaj okien oraz to czy blok jest po termomodernizacji. W wielu blokach z lat 60-70 tych prowadzone są również wymiany pionów wod.-kan. i instalacji elektrycznej. Dlatego kupując mieszkanie i myśląc o jego remoncie warto o ewentualnych planowanych inwestycjach w bloku wiedzieć wcześniej.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj