Nietrzeźwych na drogach nie brakuje. Kierowanie pod wpływem alkoholu to ogromne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. W ciągu minionych dni nidziccy policjanci zatrzymali w sumie 11 nietrzeźwych kierujących rowerami i autami z czego jeden z nich spowodował kolizję. Rekordzista może „pochwalić się” niechlubnym wynikiem 2,7 promila alkoholu w organizmie. Niebawem wszyscy będą tłumaczyć się przed sądem.

W trakcie minionych dni (18-21.05.2020 r.) nidziccy policjanci wyeliminowali z ruchu 11 mężczyzn, którzy wsiedli za kierownicę mimo że wcześniej spożywali alkohol.

W poniedziałek (18.05.2020) około godz. 7:00 na ternie miasta policjanci nidzickiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej kierującego pojazdem osobowym marki VW Passat. Badanie stanu trzeźwości 29 – latka siedzącego za kierownicą auta wykazało 0,95 promila alkoholu w organizmie. To nie jedyny grzech mężczyzny. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że 29 - latek miał cofnięte uprawnienia do kierowania.

Tego samego dnia po południu w Kozłowie funkcjonariusze zatrzymali uprawnienia do kierowania 49 – letniemu mieszkańcowi gm. Kozłowo. Powód? Mężczyzna kierował VW Golfem mając 2,2 promila alkoholu w organizmie.

Kolejny nieodpowiedzialny kierowca to mieszkaniec gm. Janowo zatrzymany do kontroli drogowej w środę (20.05.2020 r.) na terenie Nidzicy. 57 – letni kierowca VW Transportera „wydmuchał” 0,8 promila alkoholu w organizmie, za co policjanci zatrzymali mu dokument prawa jazdy.

Wczoraj (21.05.2020 r.) około godz. 17:00 oficer dyżurny tutejszej jednostki został poinformowany zdarzeniu drogowym na drodze W604, gdzie między Robaczewem a Grzegórzkami bus wpadł do przydrożnego rowu. Ustaleń funkcjonariuszy wynika, że pojazdem marki Mercedes Sprinter podróżowało dwóch mężczyzn narodowości ukraińskiej. Badanie stanu trzeźwości kierującego autem 47 – latka wykazało ponad 2,3 promila alkoholu w jego organizmie. Oprócz tego mężczyzna wsiadł za kierownicę pomimo braku uprawnień do kierowania. Droga W604 była zablokowana na czas prowadzenia czynności w miejscu kolizji.

Wszyscy kierujący usłyszą zarzut kierowania pojazdem mechanicznym będąc pod wpływem alkoholu. Za popełnione przestępstwo grozi im kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi od 3 do 15 lat oraz świadczenie pieniężne w kwocie nie mniejszej niż 5000 zł. Oprócz tego, 29 – latek nie uniknie również odpowiedzialności za kierowanie pomimo cofniętych uprawnień a obywatel Ukrainy za kierowanie pomimo ich braku.

Ponadto, w dniach (18-20.05.2020 r.) patrol drogówki na terenie powiatu nidzickiego zatrzymał do kontroli drogowej 7 rowerzystów. To co ich łączy to nie tylko środek lokomocji ale również promile w organizmie. Jeden z nich, mieszkaniec gm. Działdowo może „pochwalić” się niechlubnym rekordem. Badanie stanu trzeźwości 51 – latka wykazało 2,7 promila alkoholu w organizmie. Niebawem wszyscy będą tłumaczyć się przed sądem z popełnionego wykroczenia. Grozi im kara aresztu, grzywny do 5000 zł oraz zakaz kierowania rowerem od 6 miesięcy do 3 lat.

Alkohol jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych a nietrzeźwy za kierownicą to przestępca, dlatego funkcjonariusze nie będą tolerować osób, które wsiadły za kierownicę z promilami w organizmie. Pamiętajmy, kierowanie pod wpływem alkoholu może zakończyć się tragicznie dla samych kierujących jak i innych użytkowników dróg. – dodał Kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego asp. Jacek Zbrzyzny.

 

Pamiętajmy!

Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą do 2 lat pozbawienia wolności. Sąd obligatoryjnie zastosuje środek karny w postaci świadczenia pieniężnego w wysokości nie mniejszej niż 5000 zł zakaz kierowania pojazdami od 3 do 15 lat.