Planujesz zakup wózka widłowego elektrycznego? Doskonale! Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Obecnie wielu przedsiębiorców, zarówno małych, jak i dużych firm decyduje się na wybór tego typu urządzeń do swojego zakładu pracy. Jak wybrać najlepsze widlaki? Na co zwracać uwagę podczas ich zakupu i czym wózki elektryczne różnią się od spalinowych - na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście!

Z roku na rok wzrasta liczba dopuszczonych do użytku i rejestrowanych wózków widłowych elektrycznych. Szczególnie widoczne jest to w aglomeracjach dużych miast, takich jak: Warszawa, Poznań czy Łódź, gdzie dynamicznie rozwija się przemysł magazynowy. Jednak prężnie rozwijający się eksport, a szczególnie import oddziałowują na branżę logistyczną w całym kraju. 
Jednym z filarów przemysłu magazynowego są, wspomniane już na początku, wózki widłowe. Przedsiębiorcy chętnie decydują się na ich zakup, gdyż znacząco usprawniają one codzienną pracę, pozwalając na wydajniejszą obsługę magazynów.

Dlaczego wózki widłowe elektryczne?

dlaczego-wozki-widlowe-elektryczne.jpg

Stawiasz na nowoczesne a jednocześnie efektywne rozwiązania w swojej firmie? Jednym z nich jest wybór wózków widłowych elektrycznych. Dlaczego?

 • w przeciwieństwie do wózków spalinowych, urządzenia o napędzie elektrycznym nie emitują spalin, dzięki temu nie tylko mogą być wykorzystywane w zamkniętych pomieszczeniach, ale także - co bardzo ważne - nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego;
 • napęd elektryczny wcale nie musi oznaczać gorszej wydajności sprzętu. Nowoczesne silniki montowane w wózkach widłowych elektrycznych pozwalają im na efektywną pracę;
 • wymiana i ładowanie akumulatorów w wózkach elektrycznych nie stanowią już problemu, gdyż w wielu modelach tych pojazdów została wprowadzona możliwość wygodnej bocznej wymiany baterii;
 • konserwacja wózków widłowych elektrycznych jest stosunkowo łatwa i nieuciążliwa, a dzięki zaawansowanym technologiom i dobrej jakości tworzywom, markowe pojazdy unoszące są mało awaryjne.

Jeśli zatem zależy Ci na zakupie pojazdu wydajnego, nowoczesnego a przy tym nie szkodzącego środowisku naturalnemu - zobacz, jak dobrać najlepszy model wózka widłowego elektrycznego dla swojej firmy.

Jak dobrze wybrać wózek widłowy elektryczny do swojego biznesu?

jak-dobrze-wybrac-wozek-widlowy-elektryczny.jpg

Przed zakupem sprzętu do firmy, zawsze najważniejsze jest sprecyzowanie swoich wymagań i oczekiwań względem nabywanego urządzenia. Sprzęt powinien odpowiadać bezpośrednio na zapotrzebowania biznesu, a także być dopasowany do warunków, w których będzie na co dzień pracował. 
Wyróżnić można 3 najbardziej popularne rodzaje wózków widłowych elektrycznych:
- wózki elektryczne paletowe;
- wózki elektryczne czołowe;
- wózki elektryczne wysokiego składowania.
Z czego wózki elektryczne paletowe, pomimo posiadania wideł, zalicza się do kategorii wózków widłowych tylko umownie. Warto jednak wymienić je w kontekście pojazdów unoszących o napędzie elektrycznym.
Poszczególne rodzaje pojazdów różnią się między sobą w wielu aspektach, różne jest także ich zastosowanie:

 • wózki elektryczne paletowe wykorzystywane są głównie w niewielkich magazynach czy na powierzchniach sklepowych oraz na zapleczach, gdyż dzięki swoim niewielkim rozmiarom można je obsługiwać nawet pomiędzy sklepowymi regałami. Wykorzystywane są głównie w branży handlowej - zarówno spożywczej, jak i przemysłowej. Stanowią niemałą pomoc w trakcie załadunku oraz rozładunku ciężarówek z towarek - gdyż mogą pobierać ładunki bezpośrednio z wnętrza ciężarówki. Wyróżnia się różne typy elektrycznych wózków paletowych: od tradycyjnych, przez paleciaki z podestem dla operatora, po wózki paletowe z masztem.
 • drugi typ, czyli czołowe wózki widłowe elektryczne, to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów pojazdów jeśli chodzi o pracę w dużych magazynach, zakładach produkcji czy cetrach przeładowczych. Najczęściej wykorzystuje się je w zamkniętych pomieszczeniach, choć nie ma powodu, dla którego wózki elektryczne nie mogłyby być wykorzystywane także na zewnątrz - na placach czy składach. Dzięki zaawansowanym, nowoczesnym systemom, wózki czołowe o napędzie elektrycznym doskonale radzą sobie z transportowaniem i unoszeniem nawet kilku tonowych ładunków.
 • wózki widłowe wysokiego składowania - z uwagi na swoją charakterystyczną budowę bywają nazywane także wózkami bocznymi. Sprawdzają się przede wszystkim w pracach magazynowych, gdzie są odpowiedzialne za wysokie składowanie. Mogą poruszać się wyłącznie po utwardzonych i płaskich powierzchniach, dlatego korzysta się z nich jedynie wewnątrz pomieszczeń. Są one najbardziej zaawansowane technologicznie spośród dostępnych tu urządzeń, jednocześnie osiągają najwyższe ceny.

Po krótkiej charakterystyce poszczególnych rodzajów wózków elektrycznych, warto zastanowić się, na co jeszcze warto zwrócić uwagę kupując wózek widłowy.

Na co zwrócić uwagę, kupując elektryczny wózek widłowy?

na-co-zwrocic-uwage-kupujac-wozek-widlowy-elektryczny.jpg

Decydując się na zakup jakiegokolwiek sprzętu, nie tylko wózków elektrycznych, warto pod uwagę wziąć kilka czynników, takich jak:

 • stan pojazdu (nowy, używany);
 • markę urządzenia;
 • model wózka;
 • parametry (udźwig maksymalny, maksymalna wysokość podnoszenia, prędkość z i bez ładunku);
 • ewentualne dodatkowe wyposażenie oraz osprzęt;
 • gwarancję za zakup sprzętu (okres, warunki);
 • finansowanie (np. możliwość rozłożenia kwoty zakupu na raty)
 • możliwość skorzystania z dodatkowych usług, oferowanych przez dealera marki - np. z serwisowania sprzętu.

Warto wybierać rozsądnie, decydując się na wybór urządzenia, które jak najlepiej spełnia oczekiwania, a jednocześnie posiada jak najwięcej dodatkowych udogodnień, które mogą przynieść korzyści firmie. 
Jednak, nie można zapomnieć, iż jedną z najbardziej istotnych kwestii jest miejsce, w jakim nabywamy wózek. Ważne, aby pojazd pochodził z wiarygodnego i sprawdzonego źródła. Nie zaleca się nabywania elektrycznych wózków widłowych od indywidualnych sprzedawców - szczególnie jeśli nie posiadają oni stosownych dokumentów dla pojazdu.

Wózki widłowe elektryczne - podsumowanie

wozki-widlowe-elektryczne-podsumowanie.jpg

Mamy nadzieję, iż wybór odpowiedniego wózka widłowego elektrycznego nie będzie stanowił dla Was teraz najmniejszego problemu, a zamieszczone w naszym tekście uwagi posłużą Wam jako praktyczne wytyczne, na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie widlaka. 
Szukasz markowych wózków widłowych elektrycznych? Sprawdź tutaj!