Już w nocy z 25 na 26 marca czeka Nas zmiana czasu i wydłużenie dnia, czyli przejście z czasu zimowego na letni.

Swoje zegarki powinniśmy przestawić w nocy z 25 na 26 marca z godziny 2:00 na 3:00, co w efekcie da nam dłuższe dni w tym sensie, że będzie dłużej widać. Niestety jest jeden minus, a mianowicie to, że w niedzielę pośpimy godzinę krócej.


Na szczęście nie musimy przesuwać wskazówek w większości urządzeń, lecz tylko w normalnych zegarach naściennych, na rękę itp. Telefony, smartfony, tablety, komputery i wszelkie tego typu urządzenia mają włączoną już domyślnie synchronizację czasu i automatycznie ulegnie on zmianie z zimowego na letni.

Po raz pierwszy w historii naszego kraju zmiany czas na letni dokonano w 1977 roku. Podział czasowy na letni i zimowy sięga początków XX wieku. Czas letni, tzw. "czas wojenny" wprowadzili w historii po raz pierwszy Niemcy, a zaraz po nich inne państwa walczące podczas I wojny światowej.

Bardzo często taka zmiana czasu na letni jest kojarzona z krótszym snem, zwłaszcza gdy nastaje dzień przekręcania zegarków. Przekręcenie zegarków o godzinę później ma na celu jednak wydłużenie dnia, dzięki temu będzie na dworze dłużej widać.

Czas letni jest zmieniany praktycznie zawsze w ostatnią niedzielę marca, która w roku 2017 przypada 26 marca.