Policjanci interweniowali na miejscu zdarzeń drogowych, do których doszło w naszym regionie. Funkcjonariusze po raz kolejny apelują o szczególną ostrożność i zdjęcie nogi z gazu przez kierujących pojazdami z uwagi na zmienne warunki pogodowe.Śliska i mokra nawierzchnia dróg to ogromne wyzwanie dla kierowców. Lepiej zwolnić i dojechać do celu kilka minut później, niż narażać siebie i innych na niebezpieczne sytuacje na drodze. Przestrzegają również przed jazdą pod wpływem działania alkoholu. Takie zachowanie jest skrajnie nieodpowiedzialne!

Działdowo

W sobotę policjanci z Lidzbarka wyjaśniali okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło w gminie Lidzbark. Na drodze powiatowej w rejonie miejscowości Nowy Dwór kierująca samochodem osobowym marki Peugeot 206 nie dostosowała prędkości pojazdu do warunków panujących na drodze, w wyniku czego pojazd przebił barierkę ochronną i wjechał do rzeki. Kierująca i podróżujący z nią 16-letni pasażer byli trzeźwi i nie doznali żadnych obrażeń. Kierującą pojazdem policjanci ukarali punktami i mandatem karnym.

Kolejne zdarzenie miało miejsce na ul. Sportowej w Rybnie.  Kierujący pojazdem marki VW Caravelle mieszkaniec gminy Rybno podczas wykonywania manewru wyprzedzania nie zachował należytej ostrożności i uszkodził pojazd osobowy marki VW Golf. Sprawcę kolizji policjanci ukarali punktami i mandatem karnym.

W niedzielę (10.02.2019r.) policjanci wyjaśniali okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło w godzinach przedpołudniowych na trasie Wysoka - Działdowo. Kierujący pojazdem marki Volvo 35-latek nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego wpadł w poślizg, a następnie dachował autem w przydrożnym rowie. Razem z mężczyzną podróżowało 8-letnie dziecko, które w wyniku zdarzenia przewieziono do szpitala w Działdowie. Kierujący pojazdem był trzeźwy. Postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z KPP w Działdowie.

Do najgroźniejszego zdarzenia z udziałem osobowej Toyoty doszło w nocy z soboty na niedzielę (9/10.02.2019r.) w gminie Iłowo-Osada. Na drodze wojewódzkiej nr 544, na trasie Iłowo-Osada-Mławka kierujący samochodem osobowym marki Toyota na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo. Razem z nim podróżowały trzy osoby. W wyniku zdarzenia cała trójka pasażerów z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitali w Działdowie i w Mławie. Jedna z osób z podejrzeniem złamania nogi. Kierujący pojazdem mieszkaniec powiatu ciechanowskiego był trzeźwy. Na miejscu czynności prowadziły służby ratunkowe, strażacy, grupa dochodzeniowo-śledcza i technik kryminalistyki z Działdowa. Wszystkie szczegóły i okoliczności tego zdarzenia wyjaśnia działdowska policja.

Policjanci przypominają o konsekwencjach kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Za popełnienie tego przestępstwa kodeks karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo osoba kierująca samochodem w stanie nietrzeźwości musi liczyć się z dotkliwymi dolegliwościami finansowymi.
Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5000 złotych w przypadku, gdy osoba po raz pierwszy dopuszcza się takiego czynu. Kiedy sytuacja się powtórzy świadczenie to wzrasta do kwoty nie mniejszej niż 10 000 złotych.
Należy też pamiętać o tym, że każdy nietrzeźwy uczestnik ruchu drogowego stwarza realne zagrożenie na drodze.

(as/jk/jn/rj)