W dzisiejszych czasach wszyscy już chyba niezależnie od wieku zdajemy sobie sprawę z tego, że powinniśmy trenować jakąś dyscyplinę sportu. Do takich wniosków dochodzą nawet emeryci, którzy będą starać się także coraz częściej o zakup rozmaitych produktów sportowych takich jak kijki do uprawiania nordic walking albo wygodne buty, dzięki którym stopy nie będą się męczyć.

Mamy też dostęp do technologicznych rozwiązań takich jak smartwatche, które będą mierzyły tętno, a nawet saturację. Niestety statystyki pokazują, że nie zawsze orientujemy się w tym, jak powinniśmy uprawiać dyscyplinę sportu przez nas wybraną. W praktyce nawet 45% osób będzie doświadczać mniej lub bardziej poważnych kontuzji albo przeciążeń. A dotyczy to zarówno naszych mięśni jak też kości i ścięgien. Dlatego specjaliści od fizjoterapii bardzo wyraźnie zaznaczają, że sport to samo zdrowie, ale naturalnie pod pewnymi warunkami. Trzeba do takiej aktywności podchodzić racjonalnie, a najlepiej, jeżeli robimy to w konsultacji z doświadczonymi trenerami.

 

Wybór dyscypliny najbardziej bezpiecznej

 

Oczywiście jedną z ważniejszych kwestii będzie wybór odpowiedniej dyscypliny sportowej, która nas najbardziej interesuje. Postępujemy tu zresztą podobnie tak jak przypadku innych naszych życiowych aktywności. W końcu sport ma nam sprawiać przyjemność. Jeśli chodzi o filmy albo muzykę, to przecież będziemy mieli swoje preferencje. Adekwatnie do naszego wieku musimy wybrać taką dyscyplinę, która nie będzie powodowała u nas przeciążeń. Poza tym czynnikiem determinującym będzie również nasza waga i oczywiście to, ile czasu chcemy poświęcać na taką aktywność sportową w ciągu tygodnia. Dla wielu osób kluczowe będzie również to, czy jest to sport uprawiany indywidualnie, czy też zespołowo. Okazuje się, że w praktyce niestety nie wszyscy będziemy konsultowali takie wybory z wykwalifikowanymi specjalistami. O ile ponad 45% Polaków regularnie trenuje, to tylko 35% poddaje pod konsultacje tę sferę aktywności. Poza tym najczęściej jest to lekarz rodzinny, a powinien to być przecież doświadczony trener albo fizjoterapeuta. Legalni bukmacherzy 2021 umożliwiają dobre rozpoczęcie rozrywki w typowanie meczów i zobaczenie wszystkich czynników, które mają wpływ na finalny rezultat.

 

Co najchętniej trenujemy?

 

Okazuje się też, że o wiele częściej na aktywność sportową decydują się mężczyźni, aniżeli kobiety. A dodatkowo mamy tu również pewne preferencje, jeśli chodzi o wybór dyscypliny. Najczęściej jest to jazda na rowerze i na taki sport decyduje się aż 72% ćwiczących. Pływanie preferuje 40%. Dodatkowo mężczyźni w 32% wybierają piłkę nożną, a siatkówkę w 11%. 13% uprawia sporty siłowe i kulturystykę. Jeżeli chodzi o kobiety, to 23% z nich uprawia aerobik, fitness, gimnastykę i jogę. Nordic walking lub jogging to w ich przypadku 23%.

 

Proste zasady przygotowania do treningu

 

Wbrew pozorom bezpieczne trenowanie nie jest jakoś mocno skomplikowaną filozofią. Jak powie nam każdy trener, najpierw musimy obudzić nasze mięśnie. Dlatego trzeba zacząć zawsze przed treningiem od rozgrzewki i niewielkiego wysiłku. Jeżeli nie mamy przecież mocnych mięśni, to bardzo szybko możemy przeciążyć kości, co będzie powodować zwyrodnienia, a czasami nawet złamania.