Każdy, kto decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, musi zdawać sobie sprawę z tego, że będzie składał deklaracje podatkowe oraz płacił składki ZUS.Przedsiębiorca musi także zdecydować o tym, czy będzie prowadził pełną księgowość, czy też uproszczoną. To na co się zdecyduje, zależy głównie od charakteru prowadzonej firmy, przepisów prawnych oraz własnych potrzeb.

Czy warto korzystać z usług profesjonalnego biura księgowego?

Właściciele firm doskonale zdają sobie sprawę z tego, że mogą samodzielnie rozliczać rachunki swojej firmy. Mogą to robić w formie papierowej, ale także korzystać z nowoczesnych programów komputerowych.Biura rachunkowe korzystają z takich rozwiązań, ale zawsze księgowy przed ostatecznym zatwierdzeniem pełnej dokumentacji osobiście sprawdzają, czy w rozliczaniu przez program nie występuje błędy. Młodzi biznesmeni mogą nie być tak uważni, co w konsekwencji może oznaczać karę finansową. Dlatego zdecydowanie lepiej jest zdecydować się na współpracę z dobrym biurem rachunkowym.

Jakie są największe korzyści ze współpracy z biurem rachunkowym?

Pomoc biura rachunkowego w rozliczaniu własnej działalności gospodarczej to przede wszystkim wygoda dla właściciela firmy. Księgowi będą odpowiedzialni za:

  1. rozliczanie podatków,
  2. wynagrodzeń dla pracowników,
  3. płatności ZUS,
  4. ściąganie należności,
  5. przygotowywanie umów dla pracowników oraz kontrahentów.

Biuro rachunkowe Poznań załatwi także wszelkie sprawy urzędowe, dzięki czemu nie musimy osobiście wybierać się do urzędów i stać w kolejkach. Z takich usług mogą korzystać zarówno funkcjonujące już firmy, ale także osoby prywatne, które potrzebują pomocy w założeniu swojej pierwszej działalności gospodarczej.Wiele podmiotów świadczących usługi rachunkowe oferuje wykorzystanie najnowocześniejszych technologii, dzięki czemu faktury można wysyłać do rozliczenia za pomocą poczty elektronicznej, a także kontaktować się z księgowym za pomocą Skype. Oszczędza to więc czas oraz pieniądze, ponieważ nie trzeba osobiście jeździć do biura księgowego.

Bezpieczeństwo i spokój dla przedsiębiorcy prowadzącego firmy.

Jedną z głównych zalet, dla których właściciele firm decydują się na współpracę z biurem księgowym, jest spokój i przeniesienie odpowiedzialności za błędy na księgowego. Warto więc przed podpisaniem umowy o współpracę, sprawdzić jak wysoką polisę ubezpieczeniową posiada dane przedsiębiorstwo rachunkowe. Za wszystkie pomyłki będziemy mogli otrzymać odpowiedniej wysokości odszkodowania.Prowadzenie rachunkowości na własną rękę wiąże się także z dużym stresem, dlatego większość przedsiębiorców outsourcinguje takie zadania. Można w ten sposób zaoszczędzony czas wykorzystać na rozwój przedsiębiorstwa, pozyskiwanie klientów oraz tworzenie zyskownych reklam.Obecnie biura rachunkowe pomagają nie tylko rozliczać działalność gospodarczą, ale także opracowują strategię rozwojową, załatwiają różnego rodzaju pozwolenia, a nawet pomagają pozyskać fundusze na start firmy lub jej dalszy rozwój.

Czy korzystanie z biura rachunkowego jest tańsze niż zatrudnianie księgowej?

Rozliczanie działalności gospodarczej można zlecić do biura rachunkowego albo zdecydować się na zatrudnienie księgowej na pełen etat. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wariant pierwszy, ponieważ dla pracownika musimy przygotować odpowiednie miejsce, dobrze je wyposażyć oraz co miesiąc płacić pełne wynagrodzenie.Korzystając z biura księgowego płacimy znacznie mniej, ponieważ koszty ponosimy tylko za rozliczone dokumenty. W przypadku małych działalności gospodarczych będą to kwoty w granicach kilkuset złotych miesięcznie.