Elektryczne wózki paletowe to sprzęt, który wykorzystywany jest głównie w transporcie wewnętrznym. Wielu przedsiębiorców decyduje się na wyposażenie swoich firm w te urządzenia. Poprawiają one komfort i efektywność wykonywanych zadań, tym samym przekładając się na większe zyski. Zastanawiasz się nad zakupem elektrycznych wózków paletowych? Jeśli tak, to koniecznie przeczytaj ten artykuł, dzięki niemu zdobędziesz wiele niezbędnych informacji, które będą przydatne podczas zakupu.

Wózek paletowy elektryczny - charakterystyka

Wózki paletowe elektryczne to sprzęt, który jest wybierany do pracy na magazynach, sklepach handlowych, hipermarketach, składach, a także zakładach produkcyjnych. Dzięki napędowi elektrycznemu osoba sterująca nie używa siły fizycznej do jego obsługi. Kompaktowa, a jednocześnie solidna konstrukcja, pozwala na bezpieczny i komfortowy rozładunek, załadunek oraz transport materiałów. Wózki elektryczne paletowe bez problemu mieszczą się wewnątrz ciężarówek, co pozwala na bezpośrednie pobieranie towarów.  Oczywistym faktem jest, że tego typu paleciak cechuje się dużo większą wydajnością, a  także możliwościami podnoszenia w przeciwieństwie do swojej starszej wersji, czyli wózka paletowego ręcznego. 

Prędkość elektrycznego wózka paletowego

Elektryczny wózek paletowy bez problemu pokonuje większe dystanse a prędkość, jaką może osiągnąć bez ładunku, wynosi od 4 do 16 km/h. Sprzęt tego typu podlega pod Urząd Dozoru Technicznego (UDT), ponieważ jest zaliczany do kategorii wózków magazynowych o napędzie mechanicznym. W przypadku wózka elektrycznego z miejscem siedzącym dla operatora należy pamiętać, że powinien on przejść badania okresowe raz do roku.

Elektryczne wózki paletowe - rodzaje

  • wózki elektryczne paletowe z platformą dla operatora - ten typ paleciaków wyposażony jest w kabiny lub platformy dla operatorów. Jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ podczas 8-godzinnej pracy osoba sterująca przebywa na wózku, bez potrzeby pokonywania trasy samodzielnie,
  • wózki paletowe elektryczne ręcznie prowadzone - ich zastosowanie, jest takie samo jak w przypadku paleciaków ręcznych, jednakże odróżnia je fakt, że użycie wózków paletowych nie wymaga użycia siły fizycznej,
  • wózki paletowe elektryczne z masztem - tego typu wózki przeznaczone są do transportu poziomego, natomiast dzięki wbudowanemu masztowi doskonale sprawdzają się w transporcie pionowym. Posiadają one zatem cechy, takie jak wózek widłowy wysokiego składowania. W przypadku, jeśli głównym założeniem magazynu jest transport pionowy, warto zdecydować się na ten drugi typ sprzętu.

Jak dobrze zainwestować?

To, czy inwestycja w wózek widłowy paletowy będzie opłacalna, zależy głównie od specyfiki firmy. Przed zakupem sprzętu warto przeanalizować potrzeby przedsiębiorstwa, tak, by dopasować wózek do potrzeb oraz zadań, które będą na nim wykonywane.

Podczas wyboru warto zwrócić szczególną uwagę na takie parametry jak:

  • Udźwig - na rynku dostępne są modele, których udźwig wynosi nawet do 2000 kg.
  • Marka - warto wybierać sprzęt od znanych dealerów, ponieważ podczas eksploatacji sprzętu nie będzie problemu z oryginalnymi częściami.
  • Widły - warto uwzględnić rozmiar towarów, a także szerokość korytarza roboczego. Długość wideł waha się pomiędzy 800 mm, a 2500 mm.
  • Akumulator - jego wydajność przekłada się na czas pracy.
  • Miejsce dla operatora - w tym przypadku warto uwzględnić czas i formę pracy.
  • Rodzaj kół - istotną kwestią jest dopasowanie kół do nawierzchni oraz ciężarków, które będą przewożone.

Z pewnością wózek elektryczny paletowy, to dobry zakup, jeśli zależy nam na komforcie pracy i usprawnieniu funkcjonowania całego przedsiębiorstwa. Dużą zaletą paleciaków elektrycznych jest to, że są bardzo proste w obsłudze, dzięki czemu każda osoba, która nie miała wcześniej styczności z tego typu urządzeniem, nie będzie miała problemu z jego obsługą.

Ceny wózków elektrycznych paletowych

Cena paleciaków elektrycznych, w porównaniu do wózków widłowych jest dużo niższa. Koszt nowych wózków widłowych elektrycznych prowadzonego zaczyna się od 10 tysięcy, ten typ sprzętu sprawdzi się na krótkich dystansach. Natomiast wózki widłowe z platformą lub miejscem siedzącym zaczynają się od 20 tysięcy. Są one dobrym rozwiązaniem tam, gdzie praca polega głównie na transporcie materiałów.

Na rynku coraz więcej dealerów wprowadza również możliwość zakupu używanego paleciaka. To dobre rozwiązanie dla firm, które mają ograniczony budżet, ponieważ cena takiego sprzętu może być nawet o 50% niższa. W przypadku, jeśli nie wiesz, czy wózek widłowy paletowy sprawdzi się w Twoim przedsiębiorstwie lub nie potrzebujesz go na stałe, warto rozważyć wynajem wózków paletowych elektrycznych.

Podsumowanie

Paleciak elektryczny jest coraz bardziej popularny. To oczywiste ze względu na jego zastosowanie, a przede wszystkim komfort pracownika. Odpowiednie dopasowanie wózka paletowego elektrycznego pomoże ustabilizować prace związane z transportem towarów, co w efekcie przełoży się na lepsze tempo pracy, które wygeneruje większe zyski.