Toruński Strajk Kobiet przygotował petycję z apelem o pozbawienie emerytowanego biskupa diecezji toruńskiej Andrzeja Suskiego, tytułów Honorowego Obywatela miast Torunia, Chełmży, Lubawy, Jabłonowa Pomorskiego oraz Nowego Miasta Lubawskiego. Ponadto organizacja wnosi o pozbawienie tytułu Honorowego Obywatela Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Petycja jest jedną z reakcji na film Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu".

Przypominamy:

Uroczystość wręczenia bp. Andrzejowi Suskiemu honorowego tytułu „Osobowość Powiatu Działdowskiego” odbyła się 18 lutego 2017 roku w kościele pw. św. Wojciecha w Działdowie.


- Osoba, która chroni pedofilów, nie współpracuje z organami ścigania i doprowadza do kolejnych zbrodni dokonywanych na niewinnych dzieciach 
nie zasługuje na zaszczytny tytuł Honorowego żadnego miasta czy województwa - czytamy w dokumencie, pod którym podpisało się już prawie 300 osób. - Toruński biskup Andrzej Suski, obecnie biskup senior, przez kilka lat wiedział o pedofilskich czynach księży Pawła K., Andrzeja S i Jarosława P. dopuszczających się przestępstw seksualnych na małoletnich. Pozostawał jednak głuchy na głosy ofiar, a ich oprawców, księży-pedofili, chronił, przenosząc z parafii do parafii, często w porozumieniu z innymi hierarchami kościelnymi.

W dokumencie "Tylko nie mów nikomu" pojawiają się watki związane z diecezją toruńską i osobą biskupa Suskiego.

Skontaktowaliśmy się z Naczelnikiem Wydziału Organizacji i Nadzoru w Starostwie Powiatowym w Działdowie panem Romanem Lewandowskim. Na chwilę obecną (godz. 14:00) nie wpłynęła żadna oficjalna petycja w sprawie odwołania tytułu „Osobowość Powiatu Działdowskiego” dla bp. Andrzeja Suskiego.

- [...] Dodatkowo biskup Suski do tej pory unika wykonania prawomocnego postanowienia sądu i wypłacenia odszkodowania jednej z ofiar. Wyżej wymienione, haniebne przykłady pokazują, że biskup Andrzej Suski nie spełnia wymogu tytułu Honorowego Obywatela, który powinien być ogromnym autorytetem moralnym. Jako mieszkańcy wymienionych miast i województwa czujemy wstyd, że osoba pomagająca przestępcom, którzy krzywdzili dzieci nosi ten tytuł - czytamy dalej w petycji, pod którą można podpisać się online - link -> SPRAWDŹ.

Czy zgadzacie się z treścią petycji? Czy biskup Andrzej Suski powinien stracić tytuł „Osobowość Powiatu Działdowskiego” ? Zachęcamy do dyskusji.