Policjanci z Żuromina zatrzymali dwóch braci, mieszkańców powiatu działdowskiego, którzy kradli narzędzia i inne wartościowe przedmioty z terenu czterech powiatów. Wartość odnalezionych przedmiotów wynosiła prawie 25 tysięcy złotych. 27-latek i jego młodszy brat odpowiedzą za swoje czyny przed sądem. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

W sobotę 4 stycznia policjanci z Żuromina otrzymali zgłoszenie od mieszkańca gminy Żuromin, że z jego posesji został skradziona kosa spalinowa oraz sprężarka. Zgłaszający poinformował, że ostatni raz skradziony sprzęt widział w czwartek. Mężczyzna połączył fakty z widzianym w nocy w tym samym czasie w okolicy samochodem osobowym, który nie należał do nikogo z mieszkańców małej miejscowości. Zapamiętał jego numer rejestracyjny.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego ustalili właściciela samochodu o którym informował poszkodowany. Podjęte czynności doprowadziły żuromińskich kryminalnych na teren gminy Płośnica w powiecie działdowskim, gdzie zastali dwóch braci w wieku 22 i 27 lat. W pomieszczeniach gospodarczych znajdujących się na terenie ich posesji, znalezione zostały skradzione sprzęty z ostatniego zgłoszenia oraz wiele innych przedmiotów. Jak się okazało znalezione pozostałe rzeczy tj. piła spalinowa, elektronarzędzia czy akumulatory pochodziły z 13 nierozwiązanych dotąd spraw, zaistniałych na terenie powiatu mławskiego, rypińskiego, brodnickiego w tym 6 z powiatu żuromińskiego. Cały sprzęt, który odnaleźli kryminalni w gminie Płośnica oszacowany został na kwotę blisko 25 tysięcy złotych.

Odzyskane mienie sukcesywnie zwracane jest pokrzywdzonym.

Mieszkańcom powiatu działdowskiego, przedstawiono zarzuty z art, 179§1 kk ( kradzież) i 278§1 kk ( kradzież z włamaniem). Sprawcy przyznali się do zarzucanych im czynów. O dalszym ich losie zadecyduje sąd. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Autor: mł. asp. Tomasz Łopiński