Wszystko wskazuje na to, że od przyszłego roku kierowcy Volvo, będą mogli liczyć na ciekawe udogodnienia. Jeśli zdarzy nam się zapomnieć kluczyków do auta, to otworzymy oraz uruchomimy pojazd za pośrednictwem specjalnej aplikacji mobilnej. Ma ona się łączyć z samochodem za pośrednictwem Bluetooth.

Aplikacja zastąpi kluczyki
Już niebawem, bo od 2017 roku Volvo ma wprowadzić na rynek swoją aplikację mobilną, dzięki której zarówno otworzymy, jak i również zamkniemy centralny zamek w samochodzie. Ponadto możliwe będzie także uruchomienie silnika. Wszystko to za pośrednictwem znanego nam urządzenia mobilnego, jakim jest smartfon. Przy użyciu modułu Bluetooth, będziemy mogli korzystać z cyfrowego klucza.
Cyfrowy klucz będzie zdecydowanie łatwiejszy do przekazania innym osobom, na przykład małżonkowi, lub współpracownikom w firmie. W tym celu należy jedynie upoważnić konkretną osobę za pośrednictwem wgranej aplikacji na swoim urządzeniu mobilnym.

Cyfrowy klucz przełomem na rynku motoryzacyjnym?
Z udogodnienia mogą skorzystać nie tylko osoby prywatne, ale również firmy zajmujące się wypożyczaniem samochodów. Oprogramowanie okaże się przydatne w komercyjnym zastosowaniu. Klient, który wypożyczy auto, nie będzie miał problemu ze znalezieniem go na parkingu. Pomocny w tym przypadku okaże się GPS. Co będzie mógł zrobić klient, którego smartfon się rozładuje? Również takie przypadki zostały wzięte pod uwagę. Klient będzie miał możliwość skorzystania z tradycyjnego, czyli fizycznego kluczyka.

Zbliżające się targi Mobile World Congress 2016 w Barcelonie, będą punktem przełomowym dla szwedzkiego koncernu. Ponieważ to właśnie wtedy, po raz pierwszy zostanie zaprezentowane mobilne rozwiązanie. Wiosną w porcie lotniczym Goeteborgu, w ramach testów, będą wynajmowane samochody wraz z udostępnianiem cyfrowych kluczyków. Po pozytywnym przejściu kolejnych etapów, w 2017 roku cyfrowe kluczyki pojawią się na motoryzacyjnym rynku. Nadal nie jest znana szacunkowa data pojawienia się aplikacji w Polsce.