
Prawdziwa rewolucja dla kierowców!

Zmiany dla kierowców związane z pakietem deregulacyjnym
Kierowcy i motocykliści nie będą musieli ze sobą wozić dokumentów uprawniających do prowadzenia pojazdów. Wszystkie dane się znajdują w CEPiKu, a każdy policjant ma dostęp do tego systemu. Dlatego nowelizacja zniesie obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy. Co za tym idzie, zostaną wycofane mandaty 50 zł za brak wspomnianego dokumentu.
Kolejna zmiana obejmuje nowy sposób zatrzymywania „prawka”. Proces będzie wyglądał identycznie, jak przypadku systemowego zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Jak wiadomo, od pewnego czasu nie trzeba go ze sobą wozić. Ministerstwo jednak podkreśla:
– Osoba, której prawo jazdy nie zostało wydane przez organ właściwy do wydania prawa jazdy, będzie traktowana jak dotychczas, tj. jak osoba bez uprawnień do kierowania pojazdami.
Następna zmiana dotyczy tablic rejestracyjnych. W pakiecie deregulacyjnym jest wspomniana możliwość zatrzymania dotychczasowych tablic rejestracyjnych pojazdu. Również, gdy pochodzi on z innego województwa. Wystarczy, że pojazd był wcześniej zarejestrowany w Polsce. Twórcy nowelizacji proponują też likwidację karty pojazdu, która jest zbędna w czasach cyfryzacji oraz nalepki kontrolnej na przedniej szybie aut. Pozostanie jedynie nalepka legalizująca (starą) tablicę rejestracyjną przy każdym nowym dowodzie. Wpłynie to pozytywnie na koszty rejestracji pojazdu.
Warto wiedzieć, że pakiet przewiduje również możliwość dokonania rejestracji czasowej. Dzięki temu obniżą się koszty obowiązkowego ubezpieczenia OC. To dogodna alternatywa dla motocyklistów, którzy nie wyciągają jednośladów zimą lub dla posiadaczy pojazdów czekających na odrestaurowanie.
Niewątpliwie korzystną nowością ma być też rejestracja samochodów przez Internet. Według nowego prawa wydruki z systemu CEPiK zostaną podniesione do rangi dokumentu. Na ich podstawie salony sprzedaży pojazdów będą mogły dokonywać rejestracji przez Internet, z użyciem dedykowanego formularza, podpisu kwalifikowanego, profilu zaufanego lub podpisu osobistego.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj