Na portalu Historiapojazdu.gov.pl została uruchomiona nowa e-usługa, dzięki której będziemy mogli sprawdzić dokładniej przeszłość samochodu, który chcielibyśmy kupić. Na razie tylko takiego, który jest zarejestrowany w Polsce, ale od stycznia również z wybranych krajów europejskich oraz z USA i Kanady.

Ministerstwo Cyfryzacji, które jest odpowiedzialne za tę usługę informuje, że teraz w systemie są widoczne pojazdy sprowadzone z zagranicy i już zarejestrowane w Polsce. W styczniu 2018 r. usługa będzie rozszerzona o auta, które jeszcze nie widnieją w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a np. już są oferowane do sprzedaży.

Teraz w ewidencji są widoczne auta, które pochodzą z wybranych krajów europejskich, m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji oraz z USA i Kanady. W sumie jest to 21 rynków, z których pochodzi ponad 4,5 mln aut, które są zarejestrowane w Polsce. Później będzie możliwe rozszerzenie usługi o kolejne kraje, w tym chyba najważniejszy z punktu widzenia naszego kraju i osób sprowadzających do Polski auta z zagranicy, czyli o Niemcy.
Jeśli poszukiwany samochód znajduje się w bazie, wtedy uzyskamy o nim informacje w siedmiu kategoriach. Dowiemy się, czy był on kradziony, złomowany, uległ wypadkowi, był uszkodzony, miał przekręcony licznik, był kiedyś niedopuszczony do ruchu oraz czy kiedykolwiek jeździł jako taksówka. Wszystkie te informacje, którymi sprzedający niekoniecznie będzie się chciał pochwalić, mogą mieć duży wpływ nasze decyzje zakupowe. Usługa jest dostępna za darmo.
Od stycznia 2018 r. w Historii Pojazdu znajdą się również samochody, które nie zostały jeszcze zarejestrowane w Polsce, a więc nie ma ich w bazie CEPiK, ale pojawiły się np. oferty ich sprzedaży. W takim przypadku zalogowanie się do systemu będzie odbywało się za pomocą profilu zaufanego (eGO).

Natomiast bez logowania, wystarczy podać numer rejestracyjny. i VIN oraz datę pierwszej rejestracji, nadal będziemy mogli sprawdzić podstawowe informacje o wszystkich zarejestrowanych już samochodach. Sprawdzimy m.in. podstawowe dane techniczne, czyli pojemność i moc silnika, rodzaj paliwa, terminy obowiązkowych badań technicznych, w tym informację, czy ma aktualne badanie, odczyt licznika zarejestrowany podczas badań technicznych (informacje te są gromadzone od początku 2014 r.), informację, czy posiada ważne ubezpieczenie OC, liczbę właścicieli, informację, czy kiedykolwiek pojazd należał do jakiejś firmy oraz czy nie jest oznaczony jako kradziony.