Short Waves 2019: Polish Competition II

22.03.2019 14:00

Miejsce wydarzenia: Kino Pałacowe - Poznań, Święty Marcin 80/82

Organizator: Kino Pałacowe

Konkurs Polski stał się już stałym punktem programu Short Waves Festival. Rodzima scena krótkiego metrażu prężnie rozwija się i zasługuje na coroczną rewizję. Dzięki debiutującym młodym twórcom konkurs zyskuje powiew świeżości i z roku na rok ewoluuje. Przyglądamy się także reżyserom, którzy debiuty mają dawno za sobą i wracają z kolejnymi krótkometrażowymi projektami. Interesujące krótkie formy powstają w obiegu szkół filmowych, ale także z uwagą śledzimy krótkie formy eksperymentalne funkcjonujące w kontekście sztuk wizualnych. W efekcie, program konkursowy w tym roku to 10 tytułów, które udowadniają, że polskie shorty nigdy nie miały się lepiej, a o ich twórcach na pewno jeszcze usłyszycie.
SET II
 
Users
 
Jedna noc. Kobieta i mężczyzna. Przypadkowe spotkanie w Internecie. Algorytm połączył ich w parę.
Podobno sieć to ostatnia strefa wolności. Tu wszystko wolno. Jest tylko jedna zasada: coś mi się nie
spodoba - przełączam cię. Chcę coś poczuć. Można tu coś poczuć?
Polska 2018. Fabuła. 30’. Reżyseria: Jakub Piątek. Produkcja: Studio Munka.
 
Jestem synem górnika (I am a Miner's Son)
 
„Jestem synem górnika” składa się z nagrań zatopionej kopalni na Dolnym Śląsku oraz opuszczonego hotelu w Grecji. To wędrówka po zużytych przestrzeniach obdarzonych nowym życiem, zainfekowanych wykwitami zbiorowej techno-podświadomości. Miejscach, które funkcjonują w inercji i postępującej entropii, jako efekty uboczne akumulacji kapitału.
Polska 2018. Eksperyment. 30’. Reżyseria: Michał Soja, Róża Duda. Produkcja: Michał Soja, Róża Duda.
 
Drżenia (Tremors)
 
Wyobraź sobie, że jesteś w lesie, jest ciemno, cicho, zupełnie nie pamiętasz dlaczego tam się znalazłeś. Bardzo chcesz stamtąd wyjść, ale nagle słyszysz obok siebie wycie. Coś biegnie w twoją stronę i czegoś szuka, a ty siedzisz w miejscu. Nie ruszasz się, bo nie chcesz, żeby Cię zauważyło. Nagle - obok w mroku pojawia się wilk, a za nim drugi i trzeci, otaczają Cię. Co robisz?
Polska 2018. Fabuła 21’. Reżyseria: Dawid Bodzak. Produkcja: Pracownia Animacji Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
 
 
Kwadratura koła (Squaring the Circle)
 
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że Kwadrat żyje wśród chaosu i zmian. Przy drugim zauważamy, że
układy w których funkcjonuje, ciągle powtarzają się, wprowadzają rutynę, hipnotyzują nie pozwalając zrobić żadnego ruchu. Kwadratura koła to, opowiadana za pomocą graficznych metafor, na wpół abstrakcyjna opowieść o pewnym niemożliwym uczuciu. 
Polska 2018. Animacja. 5’. Reżyseria: Karolina Specht. Produkcja: Łódzka Szkoła Filmowa.
 
Siostry (The Sisters)
 
Za potężnym 800 letnim murem, w najstarszym żeńskim klasztorze klauzurowym w Polsce - klasztorze Benedyktynek w podkrakowskich Staniątkach, toczy się życie 12 sióstr - średnia wieku 70 lat. Mimo podeszłego wieku i zmieniającego się za murem, w szaleńczym tempie świata, każdego dnia starają się podporządkować swoje życie wymyślonej ponad 10 wieków temu regule „ORA et LABORA”. 
Polska 2017. Dokument. 19’. Reżyseria: Michał Hytroś. Produkcja: Łódzka Szkoła Filmowa.

Kup bilet